Czy w 2020 można transportować ponadgabaryty? - wytransportowany

transport ponadgabarytowy

Transport do bardzo ważna gałąź gospodarki

Transport do bardzo ważna gałąź gospodarki. Codziennie tysiące tirów, busów, statków, samolotów i innych środków transportu wyrusza w drogę. Przewożą one przeróżne produkty, nierzadko na znaczne odległości.

Czy w 2020 można  transportować ponadgabaryty? - wytransportowany transport ponadgabarytowy
Wymaga to wielu czynności koordynacyjnych, załatwienia odpowiedniej dokumentacji i warunków przewozu. Pośrednikiem między przewoźnikiem, a klientem jest spedytor. To on znajduje najkorzystniejszy sposób transportu, przedstawia ofertę klientowi i dba o jego przebieg.
Bardzo problematyczny jest transport ciężki, a w szczególności transport ponadgabarytowy. Wymaga on specjalnych warunków. Przewożone rzeczy muszą być odpowiednio zabezpieczone, a wystające elementy oznakowane. Również pojazdy muszą być odpowiednio dostosowane. Powinny zawierać odpowiednią naczepę. Jeżeli przewożone rzeczy wystają poza nią wymagane jest też specjalne światło sygnalizacyjne. Transport maszyn o nietypowych wymiarach może być bardzo trudny i nierzadko wymaga przewożenia ich w mniejszych częściach, co ułatwia jego stabilne umieszczenie na naczepach.


Każda z tych grup określa tak

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.


Zanim więc ktokolwiek zacznie się nimi

W zdecydowanej większości przypadków transport ponadgabarytowy przeprowadzany jest drogą lądową. To jedno z najprostszych i zdecydowanie najlepszych rozwiązań, które wyróżnia się niskimi kosztami realizacji oraz względną prostotą w organizacji. Transport lotniczy i transport morski stosuje się w ostateczności. Zanim więc ktokolwiek zacznie się nimi interesować, powinien sprawdzić, czy przypadkiem potrzebny mu transport maszyn bądź innych ładunków nie może zostać przeprowadzony standardową drogą lądową.

Transport lądowy polega najczęściej na przewożeniu ładunków przy użyciu samochodów ciężarowych. W pewnych okolicznościach można je zastąpić koleją (transport kolejowy) bądź nawet transportem rurociągowym, choć te dwie opcje stosowane są zdecydowanie rzadziej. Każdy, kto planuje jakikolwiek transport ciężki, powinien wypisać sobie różne opcje na kartce i zaznaczyć przy nich główne wady i zalety. W ten sposób można dostosować idealne rozwiązanie do wybranych wymagań, potrzeb i ogólnych założeń.


Dla wielu firm jest to wyzwanie

Transport międzynarodowy to branża, która już od dawna cieszy się sporym zainteresowaniem. Przewożenie wszelkiego rodzaju towarów stało się sposobem na życie dla wielu osób. Firmy transportowe coraz chętniej decydują się na transport ponadgabarytowy, ponieważ można na nim więcej zarobić.

W chwili obecnej transport ciężki nie jest aż tak bardzo popularny, więc przedsiębiorstwa, które tym się zajmują mogą zyskać wiele. Oczywiście muszą też odpowiednio przygotować się do tej usługi, ponieważ transport maszyn wymaga wielu formalności, które trzeba załatwić. Pamiętać należy też, że często na naczepie będzie znajdować się wyjątkowo wartościowy produkt, który trzeba dobrze zabezpieczyć. Dla wielu firm jest to wyzwanie i nie każdy posiada naczepy o odpowiednich wymiarach. Dlatego nie każda firma zajmuje się transportem ponadgabarytowym.

Zainwestowanie w odpowiednie naczepy wydaje się dobrą inwestycją, ale trzeba też pamiętać o logistyce oraz zabezpieczeniu ciężkiego towaru. Czasami będzie też potrzebna eskorta policyjna.